Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Ocieplanie poddasza – szczelność i palność piany PUR

Ocieplanie poddasza – szczelność i palność piany PUR

W obliczu rosnących oczekiwań co do niskiej emisyjności (ekologiczności) domów wielu inwestorów podejmuje słuszne starania dotyczące dodatkowej izolacji termicznej. Ale zastanówmy się, czy jedynym sposobem na ograniczenie strat ciepła jest zwiększenie grubości izolacji?

author box img

Tomasz Sokołowski

Zaktualizowano: 2 grudnia 2021 02.12.2021 Czas lektury: 2min

Z poradnika dowiesz się

  • Jakich materiałów użyć do izolacji?
  • Więcej poradników o ocieplaniu pianką PUR

Ponad 42422 Specjalistów od Ocieplania Pianką PUR blisko Ciebie

Jakich materiałów użyć do izolacji?

Jeśli weźmiemy pod uwagę właściwości fizyczne materiałów izolacyjnych, takich jak wełna mineralna i piana poliuretanowa (są to podstawowe izolacje używane na poddaszach), to okazuje się wówczas, że jest to problem podobny do zjawiska tłumienia akustycznego, który został opisany w poprzednim artykule.

By skłonić inwestorów, którzy się wahają, do rozważnego przemyślenia tej jakże istotnej kwestii, pokrótce opiszę swoje spostrzeżenia na temat tego, jak i czym powinno się zaizolować własny dom.

Właściwości wełny mineralnej

W obu przypadkach chodzi o ruch powietrza w substancji izolującej. Oto argument zwolenników wełny mineralnej: duża dyfuzja pary wodnej jest tak naprawdę zmorą, ponieważ wełna o niskiej gęstości wcale nie chroni przed przewiewaniem, nie eliminuje procesu, lecz tylko go spowalnia.

Natomiast wełna o wysokiej gęstości o wiele lepiej powstrzymuje przewiewanie, ale jest trudna w aplikacji i przy większych grubościach po prostu ciężka! I nawet właściwie wpasowana w przestrzenie między krokwiami, podwieszona na drucie (nie na sznurku) nie daje gwarancji, czy za 7 lat jej kształt nie ulegnie wpływowi wilgoci i grawitacji.

Właściwości pianki PUR

Przytoczone tu wątpliwości NIE dotyczą piany PUR. Zwykły test, który każdy z nas może wykonać: dmuchnięcie w kostkę wełny i pianki PUR. Zauważymy wówczas, że wełna pozwala przedmuchiwać powietrze, zaś piana nie. I to bez znaczenia, czy próbna kostka piany jest z zewnętrzną powłoką (która automatycznie tworzy się po zakończeniu natrysku), czy z przekroju, gdzie z obu stron widoczne są komórki piany.

Kwestia często poruszana w czasie rozmów porównujących wełnę i pianę PUR: palność
  • Piana produkcji Polychem Poznań NG 0808 ma klasę palności potwierdzoną E (czyli kapiąca, samogasnąca), a w badaniach – nawet do C.
  • I gdy zastanowimy się nad zwykłym użytkowaniem poddaszy, wiemy, że są one zabudowywane przez karton-gips i w tej sytuacji ognioodporność piany wg Polskiej Normy PN 13501-1 z 2008 roku to B-S1-d0, więc przy poddaszu przygotowanym do zamieszkania z zabudową K-G nie mamy względnie większego zagrożenia.

Kompendium wiedzy: Ocieplanie pianką

Opracował:

Tomasz Sokołowski

Alapursystem

Pokrycia dachowe - gdzie kupić?

Poniżej przedstawiamy ranking 7 262 Dostawców Pokryć Dachowych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Dodano: 12 stycznia 2016 Zaktualizowano: 2 grudnia 2021

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco